Wskaźnik PMI dla Polski. Najnowszy pomiar
Wskaźnik osiągnął najwyższą wartość od ośmiu miesięcy.
Konsensus rynkowy wynosi zaś 46,2 pkt.
Nowy pomiar dla Polski
"Początek 2023 roku przyniósł kolejne wyzwania dla polskiego przemysłu. Chociaż tempo spadku zwolniło, produkcja i nowe zamówienia ponownie zmalały, a miejsca pracy były wciąż likwidowane. Producenci znów ograniczyli swoją aktywność zakupową, kontynuując politykę zmniejszania zapasów. Wskaźniki cen przesunęły się w górę, mimo że firmy sygnalizowały dalszą poprawę dostępności środków produkcji. Tymczasem optymizm biznesowy wzrósł do najwyższego poziomu od maja ubiegłego roku" – czytamy w komunikacie, udostępnionym w środę przez ISBnews.pl.
W styczniu br. produkcja i nowe zamówienia ponownie spadły, aczkolwiek w znacznie wolniejszym tempie. Respondenci badania wciąż raportowali słaby popyt, odzwierciedlający trudne warunki gospodarcze: wysokie ceny oraz stagnację produkcji. Sprzedaż spadła zarówno na rynkach krajowych jak i zagranicznych. Nowe zamówienia eksportowe zmalały 11. miesiąc z rzędu, częściowo z powodu słabych warunków na rynkach w Europie Zachodniej.
Optymizm biznesowy
Tymczasem prognozy przedsiębiorców z sektora wytwórczego uległy poprawie od grudnia, odzwierciedlając rosnący optymizm biznesowy.
Producenci spodziewali się wzrostu popytu i stabilizacji cen w nadchodzących 12 miesiącach. Pomimo wysokiej inflacji, na początku roku nastroje były najlepsze od maja 2022. Według najnowszych wyników badań, koszty produkcji gwałtownie wzrosły z powodu wysokich cen energii, surowców oraz półfabrykatów. Podwyżka cen wyrobów gotowych była szybsza niż pod koniec 2022 roku. Tempo inflacji – zarówno kosztów produkcji, jak i cen wyrobów gotowych – było jednak znacznie słabsze niż tempa rejestrowane wiosną zeszłego roku.